Menu Home

Rośliny okopowe Uprawiane na Filipinach

Niezależnie od tego, czy mówimy o ogrodnictwie warzywnym przydomowym, czy przydomowym, czy uprawie roślinnej, poniższe rośliny okopowe są powszechnie uprawiane na Filipinach i sprzedawane na filipińskich rynkach. Jest to dobre źródło dochodu również w przydomowych ogrodach dla mieszkańców prowincji i nie tylko, świeży produkt do spożycia przez rodzinę.

Pamiętam, że wtedy moi rodzice uprawiali maniok, słodkie ziemniaki, imbir i warzywa na pustej działce, na której mieszkaliśmy przez prawie cztery lata. Zawsze mamy świeże warzywa, kiedy tylko chcemy, a mama sprzedaje je również na miejskim targu, aby uzyskać dodatkowy dochód. Co więcej, słodkie ziemniaki lub maniok gotowe do zbioru stanowią szybką, zdrową przekąskę. Prawdopodobnie znasz te wymienione, ale co z resztą? Jakie rośliny okopowe są powszechnie uprawiane lub spotykane na Filipinach?

Singkamas

Jicama to jedna z tych upraw, które zawsze przypominały mi moje dzieciństwo. Wracając do mojego miejsca urodzenia, Zambales, na dworcu autobusowym zawsze są sprzedawcy jicamy, którzy próbują zwrócić na siebie uwagę przechodniów i pasażerów, a niektórzy nawet wsiadają do autobusu, oferując pasażerom kupno jicamy. Znana jako singkamas w języku tagalog, jicama jest ulubionym produktem z octem i solą lub bez. Jej soczysty, chrupiący miąższ jest bogaty w witaminy A, B i C i najprawdopodobniej zobaczysz jicamy dostępne na stoiskach z owocami podczas podróży. Jest również sprzedawany w szaszłykach, zwykle z pastą z krewetek.

Gabi

Ta bulwa pochodzi z rośliny taro, wieloletniej rośliny zwykle uprawianej dla jej bulw. Jest podstawowym pożywieniem mieszkańców Afryki i południowych Indii i jest uprawiany z tego samego powodu na Filipinach. Ale oprócz tego, że jest uprawiana jako warzywo korzeniowe na Filipinach, nie tylko korzenie są źródłem pożywienia, ale także liście i łodygi.

W regionie Bicol na Filipinach, filipińskie danie zwane laing to dobrze znane danie zrobione z łodyg i liści taro. Liście i łodygi są suszone na słońcu, liście są rozdrabniane na kawałki, podczas gdy zewnętrzna skóra łodygi jest odklejana i gotowana w mleku kokosowym. Do tego naczynia można również dodać bulwy.

Gotowanie:

* Bulwy od białej do fioletowej mogą być gotowane, pieczone lub pieczone.

* Gotowane lub pieczone jako przyprawa do posiłku dodaje się sól, a czasem czosnek. Po ugotowaniu cukier i wiórki kokosowe (lub po prostu cukier) są używane jako komplement dla gotowanego taro, szczególnie dla tych, którzy lubią w nim trochę słodyczy.

* Jest również dodawany do sinigangu wieprzowego lub wołowego, który jest rodzajem gulaszu.

* Jest również stosowany w chińskich deserach, ciastach, o smaku lodów, do ciast, a dla tych, którzy kochają herbatki bąbelkowe, składnikiem jest taro. Są też chipsy z taro.

Araru, ar-aro

Kłącza maranty maranta arundinacea, gładkiej, wyprostowanej rośliny zielnej, która może osiągać wysokość od 3 do 6 stóp. Jest uprawiany na Filipinach ze względu na kłącza. Arrowroot, lub znany w kraju jako araru, jest jedną z tych roślin okopowych, które lubiłem i lubię jeść na szybką przekąskę popołudniami na farmie.

W tamtych czasach roślina araru rośnie na wyspie bananowej, na której mieszkaliśmy, a ponieważ stała się ulubioną popołudniową przekąską, kopałem ją, gdy zauważyłem, że rośnie na satysfakcjonującą przekąskę z gotowanej strzały.

Gotowanie i zastosowania:

* Często uprawiany ze względu na skrobię maranty.

* Araru, jest często gotowany lub pieczony.

* Jest również składnikiem do produkcji ciasteczek dla niemowląt.

* Korzenie, po zmieleniu, są następnie przyklejane do skóry, aby leczyć ukąszenia pająków i użądlenia owadów.

* Jego skrobia jest również używana do krochmalenia odzieży na Filipinach. Nie wiem jednak, jak do dziś, czy nadal się to robi. To pewnie to, czego moja babcia używała kiedyś w krochmalonych ubraniach. Nowo uprane i wykrochmalone koce są sztywne lub twarde.

Słodkie ziemniaki. Słodkie kwiaty ziemniaka.

Camote lub Sweet Potato: Zdjęcia, gotowanie i korzyści zdrowotne

Rozłożysta, łatwa w uprawie roślina zielna, słodki ziemniak należy do rodziny morning glory. W niektórych krajach korzeń bulwiasty jest uważany za podstawowy pokarm, podobnie jak młode liście.

Batat (bataty ipomoea)

Kamote

Słodki ziemniak jest powszechnie uprawianą rośliną na Filipinach nie tylko ze względu na bulwiaste korzenie, ale także młode liście. Wierzchołki i młode liście słodkich ziemniaków są spożywane jako warzywo i często pojawiają się wśród innych warzyw na mokrych targach i na straganach. Jest to ulubiony wegetariański składnik niektórych filipińskich potraw, takich jak sinigang, czyli danie z kwaśną kwaśną potrawą, oraz pinakbet z Ilocano.

Categories: Jedzenie

Tagged as:

iWiM5W