Menu Home

Łucznictwo tradycyjne: wspaniała forma współczesnej medytacji

Wczesne poranne powietrze jest rześkie, gdy bierzesz głęboki oddech, wypuszczając je powoli, gdy uspokajasz umysł. Unosisz łuk w stronę celu, palce delikatnie spoczywają na cięciwie i skupiasz wzrok na odległym żółtym kręgu. Kolejny głęboki oddech i odciągasz sznurek, uderzając w znajome punkty kotwiczenia na policzku i klatce piersiowej, podczas gdy twoje oczy nigdy nie odwracają się od celu. Czekasz na moment, w którym wszystko jest w porządku … a potem uwalniasz się. Strzała syczy, gdy zbliża się do twojego celu, kończąc się satysfakcjonującym hukiem, gdy osiąga twój cel. Opuszczasz łuk i wyciągasz kolejną strzałę z kołczanu.

Poranne powietrze jest rześkie, gdy bierzesz kolejny głęboki oddech …

Odkąd rodzaj ludzki był w stanie pomalować ściany starożytnych jaskiń, łucznictwo jest częścią nas. Jest to dyscyplina, którą opanowaliśmy ze względu na wiele korzyści. Przyniosła nam żywność, broniła naszych domów i pomagała budować i niszczyć imperia. Łuk i strzały były udoskonalane, modyfikowane, odkrywane na nowo i ponownie udoskonalane niezliczoną ilość razy w całej historii. Angielski łuk zmienił sposób prowadzenia wojny. Horda mongolska wykorzystała łuczników konnych do stworzenia największego imperium, jakie kiedykolwiek było znane człowiekowi. Już w XIX wieku Amerykanie używali łucznictwa jako sposobu na zapewnienie żywności swoim rodzinom.

Ale łuk to coś więcej niż tylko broń. Jest częścią nas. Łucznictwo jest częścią tego, co to znaczy być człowiekiem, ponieważ bez rozwoju łucznictwa prawdopodobne jest, że cywilizacja nie istniałaby w jej obecnej formie.

Jednak broń sprawiła, że ​​łucznictwo stało się przestarzałe. Starożytne sposoby tworzenia łuków, style strzelania, niezliczone dyscypliny … ponad 50 000 lat rozwoju – są teraz zapomniane, ponieważ nie liczymy już na nasze umiejętności strzelania z łuku. Mimo to wielu odkrywa, że ​​łucznictwo nadal ma swoje miejsce we współczesnych czasach. Odkryli, że opanowanie łuku to coś więcej niż tylko dobre posługiwanie się bronią. Aby osiągnąć doskonałość, trzeba być w stanie skupić się, oczyścić umysł i skoncentrować się na prostych ruchach.

Używanie łucznictwa do medytacji

Niedawno technologia wniknęła w tę starożytną tradycję. Współczesny łuk bloczkowy bardziej przypomina strzelanie z broni niż łucznictwo praktykowane przez naszych przodków …

Jednak wiele osób odkrywa odrodzenie tradycyjnego łucznictwa. Aby uzyskać całkowicie medytacyjny aspekt łucznictwa, trzymaj się kawałka drewna i sznurka. Bez celowników, bez stabilizatorów. Żadnych fantazyjnych zatrzasków lub podpórek. Tylko ty, twój łuk i twój cel.

Istnieje kilka form formalnego „łucznictwa jako medytacji”, jak na przykład łucznicy Kyudo na powyższym zdjęciu. Jednak medytacja nie wymaga dołączania do dojo ani noszenia specjalnego kapelusza. Prawdziwą medytację można przeprowadzić zawsze i wszędzie. Więc jeśli chodzi o łucznictwo, pamiętaj, że jeśli to, co robisz, jest instynktowne, pozbawione analitycznego myślenia i czyste w intencji … to praktykujesz formę medytacji.

Kiedy ćwiczysz łucznictwo, musisz być świadomy tysiąca różnych drobnych szczegółów. Czy uderzasz w swoje punkty kontrolne (punkty, które dają ci znać, że za każdym razem ciągnąłeś w to samo miejsce)? Czy stoisz w ten sam sposób? Jak wygląda twoje zdjęcie? Czy jest wiatr? I tak dalej. Sztuczka polega na tym, aby mieć wszystkie te rzeczy w głowie, ale bez konieczności myślenia o nich. Jak każda sztuka walki, musisz udoskonalić swoją podstawową formę do tego stopnia, że ​​nie musisz o tym myśleć. Wszystko, co musisz zrobić, to wyciszyć umysł i skupić się na swoich zamiarach.

To może być o wiele trudniejsze niż się wydaje … i dlatego łucznictwo jest tak wspaniałą formą medytacji! Możesz zgubić się godzinami, próbując nie myśleć o wszystkim, co musisz zrobić, aby Twoja strzała trafiła w zamierzony punkt. I na tym polega podróż. Celem nie jest bycie doskonałym – ale podróż do doskonałości.

Używanie łucznictwa do medytacji

W przeciwieństwie do innych medytacji, łucznictwo daje ci prosty cel (trafienie w cel), na którym możesz się skupić, czyniąc go mniej frustrującym niż inne formy medytacji i zapewniając poczucie satysfakcji po osiągnięciu celu.

Rozpoczęcie pracy jest łatwe i niedrogie.

Można ją uprawiać na świeżym powietrzu lub w pomieszczeniu, więc jest dobra na wszystkie pory roku.

Odpowiednia forma może nie tylko pomóc w lepszym strzelaniu, ale także pomoże skorygować złą postawę podczas siedzenia przy biurku przez cały dzień.

To wspaniały sposób na wyśrodkowanie

Categories: Medytacja

Tagged as:

iWiM5W