Menu Home

Jak obrać mango, jeśli jesteś alergikiem

Byłem błogo w połowie kąsania mango w zeszłym roku, kiedy ktoś wesoło ogłosił, że mango są spokrewnione z trującym bluszczem. Nie mogłem upuścić mango szybciej! Na zewnątrz i nigdzie w pobliżu źródła bieżącej wody gorączkowo wylałem zawartość butelki z wodą na dłonie i spróbowałem otrzeć usta i usta rękawem. Nie byłam do końca pewna, czy ta druga osoba ma rację, ale jestem bardzo uczulony na trujący bluszcz i pomyślałam, że gdyby była choćby szansa, lepiej zagram ostrożnie! Resztę dnia spędziłam panikując, wyobrażając sobie kontaktowe zapalenie skóry na ustach, a może nawet w ustach. A co z wnętrzem mojego gardła? Ile zjadłem mango?

Pobiegłem do domu tak szybko, jak tylko mogłem i wskoczyłem do Internetu, zastanawiając się, czy zamiast tego powinienem iść prosto do lekarza. Ten artykuł zawiera informacje, których dowiedziałem się o mango, o tym, jak bezpiecznie jeść mango, jeśli podejrzewasz alergię, i co zrobić, jeśli masz kontakt z drzewem mango.

Czy mango są spokrewnione z Poison Ivy?

Dziwnie, tak. Nie wiem, jaki okrutny żart natury stworzył smaczny owoc i rujnującą życie winorośl, ale zarówno drzewa mango, jak i liście trującego bluszczu zawierają substancję chemiczną zwaną urushiol (wymawiane ooh-roo-she-all).

Urushiol powoduje, że osoby z rozwiniętą wrażliwością mają tak zwane kontaktowe zapalenie skóry, znane również jako bolesne podrażnienie / wysypka na skórze. Nie urodziłeś się uczulony na urushiol – to rozwinięta wrażliwość. Niektórzy ludzie, szczególnie pochodzący z rdzennych Amerykanów, nigdy nie rozwijają tej wrażliwości. Jednak gdy już to zrobisz, prawdopodobnie będzie się pogarszać za każdym razem, gdy będziesz narażony. Kiedy pierwszy raz dostałem trujący bluszcz, to była ledwie wysypka. Następnym razem, gdy dostałem trujący bluszcz, zamienił się w okropny bałagan, który sprawił, że jedno z moich oczu dosłownie zamknęło się i spowodowało szybką wizytę u lekarza po leki przeciwhistaminowe i steroidy! Inne, kolejne narażenia spowodowały płaczące wrzody, a nawet krwawienie i trwały ponad miesiąc. Yikes!

Jeśli rozwinęłaś wrażliwość na urushiol, możesz mieć kontaktowe zapalenie skóry od pierwszego kontaktu z mango. Choć może się to wydawać zabawne, zdrap mango, wybierając następną listę rzeczy do zrobienia na Florydzie lub Hawajach, jeśli nawet podejrzewasz, że możesz być uczulony na trujący bluszcz lub sumak. Podczas gdy większość przypadków wrażliwości na urushiol powoduje tylko podrażnienie skóry, może to w rzeczywistości prowadzić do anafilaksji.

Czy mogę jeść mango, jeśli mam alergię na trujący bluszcz?

Tak! Urushiol to olej zawarty w soku drzewa i, w mniejszych stężeniach, w zewnętrznej skórce / skórce mango. Jeśli jesteś wrażliwy na urushiol, bardziej prawdopodobne jest, że zareagujesz na zerwanie owocu niż dotknięcie samego mango, ale wiadomo, że bardzo wrażliwi ludzie wybijają się, gdy stoją pod drzewem! Nawet małe kawałki wyciekającego soku mogą powodować zapalenie skóry u osób z silną alergią na trujący bluszcz.

Jadalna część owocu nie zawiera urushiolu. Nawet jeśli jesteś wysoce reaktywny na urushiol, możesz jeść obrane mango bez żadnych złych skutków. Większość ludzi i tak nie je skórki z mango, więc zwykle nie stanowi to problemu. Większym problemem jest obieranie owocu bez narażania się na kontaktowe zapalenie skóry.

Ponieważ większość innych roślin wywołujących alergie nie występuje na wyspach, największą przyczyną kontaktowego zapalenia skóry na Hawajach jest kontakt z drzewem mango. Co za sposób na zrujnowanie wakacji! Miej oko na drzewa mango, jeśli jesteś na wakacjach w miejscu, w którym je rosną, i nie używaj jednego z nich do cienia, jeśli podejrzewasz alergię.

Jak przygotować mango, jeśli jesteś alergikiem

Najpopularniejszym sposobem krojenia i przygotowania mango jest metoda „jeża”. Jeśli jesteś uczulony na urushiol, może to nie być dobry pomysł. Najlepiej byłoby, gdybyś miał kogoś, kto zdecydowanie nie jest uczulony, obierze mango za Ciebie, ale nie zawsze jest to możliwe.

Jeśli podejrzewasz alergię lub masz historię kontaktowego zapalenia skóry wywołanego przez trujący bluszcz, zakryj ręce podczas dotykania mango. Podnieś go z workami z produktami w sklepie, zamiast wkładać go do torby gołymi rękami. Po powrocie do domu trzymaj go w rękawiczkach lub, bardziej realistycznie, w torbie.

Przytrzymaj mango zakrytą dłonią i obierz je obieraczką do warzyw lub ostrym nożem. Skórka mango jest bardziej jak skórka niż skórka, więc jest dość twarda. Jeśli twój nóż nie jest naprawdę ostry, może nie działać dobrze. Używam mojej niesamowitej obieraczki szwajcarskiej Kuhn Rikon do wszystkich prac związanych ze obieraniem, a jego super ostre ostrze ze stali węglowej zawsze z łatwością radzi sobie ze skórką mango.

Categories: Alergie

Tagged as:

iWiM5W