Menu Home

Izomalt w żywności, rzeźbie cukrowej i dekorowaniu ciast

Co to jest izomalt?

Izomalt to niskokaloryczny zamiennik cukru, który ma słodki smak, ale nie powoduje próchnicy zębów. W przeciwieństwie do cukru (sacharozy) ma bardzo mały wpływ na poziom cukru we krwi i jest odpowiedni dla diabetyków. Ma też inną przewagę nad cukrem – jest lepszym materiałem do wykonywania rzeźb z cukru.

Rzeźby wykonane z cukru to popularne elementy wystroju, dekoracje do ciast i formy artystyczne. Są również doskonałym wyrazem kreatywności. Gotowanie cukru przed użyciem umożliwia artystom tworzenie oszałamiających dzieł sztuki, które wyglądają, jakby były zrobione ze szkła. Na specjalistycznych pokazach i konkursach plastycznych prezentowane są rzeźby wykonane z gotowanego cukru, izomaltu lub mieszaniny tych substancji.

Izomalt jest dziś często preferowanym medium do rzeźbienia w cukrze. Ogólnym terminem dla tej sztuki jest jednak nadal „rzeźba cukrowa”, nawet jeśli używa się innego medium rzeźbiarskiego. Co jeszcze bardziej zagmatwane, dekoratorzy ciast często mówią, że pracują z cukrem, podczas gdy w rzeczywistości tak nie jest. We wszystkich filmach w tym artykule słowo „cukier” w rzeczywistości odnosi się do izomaltu.

Izomalt jest wytwarzany z cukru buraczanego.

Izomalt należy do rodziny substancji chemicznych znanych jako alkohole cukrowe. Ta rodzina zawiera również maltitol, sorbitol, erytrytol, ksylitol i inne substancje. Wszystkie alkohole cukrowe są używane jako substytuty cukru i żaden z nich nie sprzyja próchnicy. Nie są związane z alkoholem, który pijemy, pomimo nazwiska rodziny. Jeśli kusi Cię użycie ksylitolu jako środka słodzącego, pamiętaj, że może on spowodować śmiertelny spadek poziomu cukru we krwi u psów. Inni członkowie rodziny nie mają tego efektu.

Izomalt to sztuczna substancja chemiczna wytwarzana z naturalnego cukru buraczanego (sacharozy) i zawierająca o połowę mniej kalorii niż cukier. W przepisach można go zastąpić cukrem w stosunku jeden do jednego. Nie jest jednak tak słodki jak cukier i czasami jest łączony z innym substytutem cukru, takim jak sukraloza, aby zwiększyć jego słodycz. Znaleziono cukierki, dropsy na kaszel, gumę do żucia i wypieki.

Ważne jest, aby na początku spożywać tylko małe ilości izomaltu. Podobnie jak większość alkoholi cukrowych, może powodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe, w tym rozstrój żołądka, wzdęcia i biegunkę. Alkohole cukrowe są tylko częściowo wchłaniane do organizmu przez wyściółkę jelita. Cząsteczki, które pozostają w jelicie są fermentowane przez bakterie, wytwarzając gaz. Niektórzy ludzie odkrywają, że ich układ pokarmowy stopniowo toleruje izomalt, ale nie zdarza się to każdemu.

Tworzenie rzeźb z izomaltu wymaga użycia ciepła. Środki ostrożności są ważne. Kryształy są białe i można je ugotować, aby uzyskać podłoże rzeźbiarskie. Substancja jest również sprzedawana w postaci wstępnie ugotowanej, która jest gotowa do użycia po podgrzaniu w kuchence mikrofalowej.

Używanie drążków i stalówek

Izomalt jest często preferowany niż sacharoza przy wykonywaniu rzeźb, zwłaszcza do publicznego pokazu. Jest łatwy w obróbce, zapewnia pięknie gładkie i błyszczące wykończenie, nie krystalizuje po ugotowaniu i jest bardziej odporny na uszkodzenia spowodowane wilgocią niż sacharoza.

Isomalt jest dostępny w solidnych patyczkach lub stalówkach, które są już ugotowane i są bardzo wygodne do robienia dekoracji ciast. Są one jednak często droższe niż niegotowane kryształy izomaltu. Pałeczki lub stalówki należy krótko podgrzać w kuchence mikrofalowej, aby je upłynnić. Następnie można dodać barwniki spożywcze, aby uzyskać kolorowy płyn. Większość sztyftów i stalówek jest sprzedawanych z już dodanym kolorem.

Gorący płyn można wlać do silikonowych form i zestalić, tworząc ciekawe i atrakcyjne projekty. Do wykonania zdobień należy używać rękawic żaroodpornych, ponieważ płynny izomalt jest bardzo gorący.

Jak gotować granulki lub kryształy izomaltu

Niegotowany izomalt jest sprzedawany w postaci granulek lub kryształów. Mają tę dodatkową zaletę, że działają jako słodzik do żywności, a także jako środek rzeźbiarski. Kryształy można ugotować, umieszczając je w ciężkim rondlu i zalewając taką ilością wody, aby wyglądały jak mokry piasek. Mieszaninę należy podgrzać do co najmniej 170 ° C lub 340 ° F. Niektórzy dekoratorzy ciast wolą osiągnąć temperaturę 180ºC. Do śledzenia temperatury należy używać termometru do cukierków.

Gdy izomalt zacznie wrzeć, można użyć pędzla do ciasta, aby z powrotem wmasować rozpryski z boku naczynia do płynu. Ważne jest, aby zachować ostrożność podczas pracy z gorącym płynem, ponieważ może on poparzyć skórę.

Po osiągnięciu docelowej temperatury dno rondla należy umieścić w zimnej wodzie na wystarczająco długo, aby zatrzymać proces gotowania i umożliwić zniknięcie bąbelków. Proces jest pokazany na poniższym filmie.

Różni cukiernicy mają różne pomysły na temat najlepszego czasu na dodanie koloru do gotowanego izomaltu. Częstym zaleceniem jest dodanie farby na bazie wody w temperaturze 140 ° C lub 280 ° F, a następnie kontynuowanie gotowania.

Categories: Gotowanie

Tagged as:

iWiM5W