Menu Home

30 lat projektowania mody: moda damska od 1900 do 1930 roku

Kiedy mówimy o projektowaniu mody z początku XX wieku, nie możemy zapominać, że to, co dziś nazywamy modą, tak naprawdę pojawiło się około połowy XIX wieku, w czasie, gdy horyzonty przemysłu modowego poszerzyły się z powodu nowa mobilność i wyłaniający się niezależny styl życia wielu zamożnych kobiet.

W połowie XIX wieku Charles Frederick Worth był uważany za pioniera mody haute couture. Był pierwszym znanym projektantem mody, który otworzył dom mody The House of Worth w 1858 roku. Mniej więcej w tym czasie ujawniła się tęsknota kobiet za bardziej praktycznymi, ale stylowymi ubraniami. Popularność jego butiku wzrosła do tego stopnia, że ​​przez całą drugą połowę XIX wieku dominował w nim paryski haute couture.

Wcześniej to krawcy i krawcy inspirowali styl, tworząc modne i misternie uszyte stroje, noszone głównie przez elity i damy dworów królewskich. Stopniowo kobiety zaczęły poszukiwać praktycznych ubrań do nowo odkrytego stylu życia, a wraz ze wzrostem ich zapotrzebowania na takie ubrania od końca wieku do początku XX wieku zaczęły powstawać domy mody.

Pojawienie się kilku domów mody dodatkowo pobudziło apetyt opinii publicznej na rozsądne, ale modne ubrania, a na początku XX wieku narodziła się moda haute couture.

Moda Haute Couture – 1900-1919

Na początku XX wieku domy mody na zamówienie zatrudniły artystów do szkicowania i malowania projektów sukienek, sukni i innych części garderoby dla rosnącej klienteli, która zawsze chciała czegoś wyjątkowego.

Sto lat wcześniej, kiedy zamożny klient zażądał specjalnej sukni, wykonano dla niej próbne ubrania. Jeśli była w porządku z którąkolwiek z próbek (wszystkie próbki były zrobione z niedrogiego materiału), wtedy złożyła na nią zamówienie, a kiedy żądali modyfikacji, te zostały wykonane.

Na przełomie XIX i XX wieku próbki odzieży ustąpiły miejsca szkicom odzieży couture. Te szkice kreacji mody, które zostały zaprezentowane klientom, którzy z kolei albo zamówili preferowane przez siebie projekty, albo poprosili o modyfikacje niektórych szkiców, aby pasowały do ​​ich stylu.

Wkrótce modne stroje noszone przez stylowe kobiety były uderzająco podobne do tych noszonych w okresie rozkwitu projektów Fredericka Wortha, a magazyny zaczęły zawierać szkice i zdjęcia w sepii stylów haute couture.

W 1910 roku modowa sylwetka kobiety stała się na porządku dziennym. Style stały się bardziej miękkie, bardziej praktyczne w noszeniu i znacznie bardziej elastyczne niż w poprzednich latach. W przeciwieństwie do wielu warstw tkanin używanych w przeszłości, odzież stała się mniej złożona i została wykonana z dużo mniejszej ilości materiału.

Kobiety mogły teraz nosić sukienki bez pomocy swoich pokojówek.

Projekt mody zyskał nowy wygląd, a pierwsza projektantka mody i projektantka mody Jeanne Paquin zorganizowała pierwszy prawdziwy pokaz mody, prezentujący eleganckie suknie o „cichym wyrafinowaniu”, które spodobały się kobietom o wyrafinowanym guście. Jej pierwszorzędnymi klientami były Queens of Belgium, Portugal i Spain.

Kiedy mężczyźni wyjeżdżali na wojnę, ich kobiety musiały iść do pracy, a ponieważ coraz więcej kobiet zaczęło zarabiać na życie, pojawił się nowy styl ubierania się. Stworzone style lepiej pasowały do ​​nowo odkrytych działań kobiet, a gdy ubrania stały się prostsze, filcowe kapelusze i turbany zastąpiły popularne nakrycia głowy z epoki mody XX wieku.

Ze względu na skutki wojny normą stała się odzież w ciemniejszych i stonowanych kolorach. było zbyt wielu synów, braci, ojców i mężów rannych lub ginących na frontach wojennych, a ogólne warunki tamtych czasów wymagały trzeźwości i surowości.

Do 1915 roku spódnice damskie sięgały powyżej kostek, a wkrótce potem, aż do połowy łydek, projekty wymagały mniej materiału. Złoty wiek francuskiej mody haute couture przeszedł wielkie zmiany i szybką reformę. Projektanci mody zaczęli znajdować nowych klientów w szeregach aktorów ze srebrnego ekranu, dziedziczek oraz żon i córek bogatych przemysłowców.

Projektowanie mody i style odzieży z lat 20. XX wieku

Pierwsza wojna światowa zmieniła sposób, w jaki kobiety były postrzegane w społeczeństwie, ponieważ zlikwidowano ograniczenia i zaczęły one bardziej eksperymentować ze stylami ubioru i wkrótce nastąpiła radykalna zmiana. Sukienki z długimi trenami stały się przestarzałe i ustąpiły miejsca sukienkom za kolano i fartuchom. To była także dekada:

  • Pióra
  • Cekiny
  • Czapki i inne nakrycia głowy
  • Sukienki z obniżoną talią
  • Podwijane pończochy

Odsłonięcie kolana było szczytem mody. Kuszące fryzury ustąpiły miejsca wyrafinowanym, krótkim bobom, a zapotrzebowanie na gorsety znacznie się zmniejszyło, ponieważ projekty odzieży damskiej przesunęły się w kierunku stylu „chłopięcej sylwetki”, jak widać to w przypadku luźnych sukienek i sukni.

W latach 20. najpopularniejszym stylem wśród kobiet była sukienka z klapami i wszyscy tego pragnęli. Nazywany również sukienką Charleston, stroje te, w różnych krojach i sylwetkach, stały się popularne.

Categories: Uroda

Tagged as:

iWiM5W